Czy ekonomii i historii można uczyć się grając? Czy trudno jest inwestować i zarządzać ryzykiem? Kim byli pionierzy przemysłu naftowego z Galicji? Na te pytania odpowiedzieli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września, którzy 19 listopada 2015 r. wzięli udział w warsztatach z grą „Oil City”. Warsztaty zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.
„Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota” to planszowa gra symulacyjna o początkach przemysłu naftowego w Galicji. Uczestnicy warsztatów wcielili się w postacie przedsiębiorców związanych z Galicją, np. Ignacego Łukasiewicza, Karola Klobassa, Franciszka „Ropnioka” Halucha czy Jana Zeha, a następnie w trzyosobowych zespołach zarządzali spółkami, zatrudniali wiertaczy, wydobywali i sprzedawali surowce.
Kupujemy działki, rafinerie, wiertaczy i musimy uważać na to, jakie są ceny surowców w danym momencie, Wszystko zależy od tego, co przeczyta bankier na karcie wydarzenia historycznego – opowiadali uczniowie. Dzięki nietypowej formie gry, uczestnicy mieli okazję poszerzyć wiedzę z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz podnieść kompetencje z zakresu przedsiębiorczości.
Gra „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota” została opracowana przez Małopolski Instytut Kultury w ramach projektu edukacyjnego Galicyjski Teksas. Celem jest przypomnienie historii dziewiętnastowiecznej Galicji będącej kolebką przemysłu naftowego oraz zaprezentowanie kilkunastu postaci działających wówczas przedsiębiorców. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.