Facebook ikonka prawy margines

Edukacja: Kim był Zyndram z Maszkowic?

30 września - 02 października 2015
Edukacja: Kim był Zyndram z Maszkowic?

Kim był Zyndram z Maszkowic? Kto jest patronem miasta Jasła? Który król nadał naszemu miastu prawa miejskie? Z tymi pytaniami zmierzyły się przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 9 i 11 w Jaśle, podczas zajęć zorganizowanych w ramach 650-lecia nadania praw miejskich Jasłu w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki  Publicznej w Jaśle.

W trakcie zajęć, dzieci poznały legendy m.in. o tym, jak św. Antoni stał się patronem Jasła, jakie są jego symbole, gdzie w Jaśle można spotkać jego postać oraz od czego pochodzi nazwa miasta. Zaprzyjaźniły się ze słynnym rycerzem – Zyndramem z Maszkowic, który za uratowanie synka pomógł jaślaninowi, utalentowanemu Bartłomiejowi dostać się na słynną Akademie w Pradze i zdobyć wymarzony zawód.
Dzieci dowiedziały się również, że Kazimierz Wielki to król, który nadał naszemu miastu prawa miejskie, a jego portret zdobi banknot o nominale 50 zł.

Ważnym elementem spotkań było opisywanie herbu i flagi miasta oraz oglądanie książek o tematyce jasielskiej. Na zakończenie spotkań, grup Tygrysków wykonała miecz dla rycerza Zyndrama z Maszkowic, a  Półnutki – kwiat lilii czyli symbol patrona miasta.

Wybiorę się z rodzicami na spacer po ulicy słynnego rycerza – zadeklarowała Julka. Ja pochwalę się pięknym mieczem – dodał Szymon.