Edukacja: Kto Ty jesteś? - Polak mały

poniedziałek, 06 - środa, 08 listopada 2017
Edukacja: Kto Ty jesteś? - Polak mały

Jak wyglądają nasze symbole narodowe i dlaczego należy je szanować? Kiedy obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej? Kiedy możemy usłyszeć hymn Polski? Z tymi pytaniami zmierzyły się dzieci  z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Jaśle, podczas zajęć zorganizowanych przez Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w dniach 6-8 listopada br.

Z legendy o Lechu, Czechu i Rusie przedszkolaki dowiedziały się o powstaniu państwa polskiego oraz o orle białym, który stał się jego godłem i osadzie Gniezno, uznanej za pierwszą stolicę Polski.

Dzieci,  dzięki wspólnie wykonanej tablicy, utrwaliły swoją wiedzę o polskich symbolach narodowych. Wiedziały, że godło widnieje w ich przedszkolu.  A hymn grają, kiedy Polacy wygrywają  mecze  – powiedział Aleks. Dowiedziały się także,  kiedy flaga  ma swoje święto i co oznaczają barwy: biel i czerwień.

Uroczyście odśpiewano także hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego i recytowano wiersz Władysława Bełzy  Kto Ty jesteś? Następnie każdy przedszkolak samodzielnie wykonał biało-czerwony kotylion na obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. Dzieci miały okazje zapoznać się z książeczkami dotyczącymi Polski i świąt narodowych.

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.