Edukacja: Najpiękniejsze kwiaty kwitną wiosną

środa, 18 - czwartek, 19 marca 2015
Edukacja: Najpiękniejsze kwiaty kwitną wiosną

Kiedy przypada pierwszy dzień wiosny? Dlaczego astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca, a kalendarzowa dopiero 21 marca?Po co malujemy pisanki? Czy palmę wielkanocną trzeba podlewać? Skąd się wziął śmigus-dyngus? Co powinno znaleźć się w koszyczku na święconkę? Na te i inne pytania odpowiedziały dzieci uczestniczące w przedświątecznych zajęciach w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Wraz z Wiosną przychodzą Święta Wielkanocne. Dorosłym kojarzą się one ze Zmartwychwstaniem Pańskim, dzieciom z kolorowymi pisankami i słodkimi upominkami od zajączka. W celu przybliżenia przedszkolakom tradycji i zwyczajów wielkanocnych oraz aby pożegnać długą i kapryśną zimę, Filia nr 3 zorganizowała zajęcia biblioteczne związane z tą tematyką. Przedszkolaki dowiedziały się o zwyczaju polewania wodą, poznały obrzędy wielkanocne oraz  różne metody zdobienia pisanek. Rywalizowały w wiosennym quizie, stroiły suknię Pani Wiosny kolorowymi kwiatami, układały pisanki z elementów i naklejały je w koszyczkach.

Teraz Wiosna na pewno już przyjdzie - powiedział Michał, a ja będę jej szukać wracając do domu - dodała Marysia.

W spotkaniu wzięły udział dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 - grupa Tygrysków i Misiów.