Edukacja: Z Pyzą poznajemy Polskę

wtorek, 11 - środa, 12 września 2018
Edukacja: Z Pyzą poznajemy Polskę

Z jakimi krajami sąsiaduje Polska? Jaka jest najdłuższa rzeka i najwyższy budynek w Polsce? Jakie potrawy kojarzone są z Polską? Gdzie mieszkał smok wawelski? Jakie imię ma najsłynniejszy polski dąb?  Z tymi pytaniami zmierzyły się dzieci  z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Jaśle, podczas zajęć zorganizowanych przez Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w dniach 11-12 września br.

Na podstawie książki Hanny Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach” przedszkolaki poznały regiony Polski  oraz symbole narodowe. Podczas wspólnej wędrówki z Pyzą odwiedziliśmy najważniejsze miasta i zabytki: Kraków i siedzibę królów Wawel, Warszawę – stolicę Polski, a w niej Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki oraz Warszawską Syrenkę. Wyruszyliśmy także do miejsca, gdzie Wisła kończy swój bieg i zwiedziliśmy Gdańsk. Na zakończenie podróży znaleźliśmy się we Wrocławiu, gdzie podziwialiśmy piękny rynek i kolorowe kamieniczki.
Dzieci poznały także najsłynniejsze polskie drzewo,  pomnik przyrody – Dąb Bartek.
Przedszkolaki podczas spotkania wymieniały także sławnych Polaków: Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina czy Jana Pawła II. Na pytanie jakie potrawy najbardziej kojarzone są z Polską? – dzieci odpowiadały: pierogi, barszcz i bigos.Na zajęciach powstały układanki z puzzli przedstawiające ludowy strój podhalański, kujawski, krakowski oraz łowicki.

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.