Edukacja: Zabawy z wiatrem – powietrze bez śmieci

wtorek, 23 października 2018
Edukacja: Zabawy z wiatrem – powietrze bez śmieci

Czy powietrze można dotknąć?  Do czego jest nam ono potrzebne? Jak można go  zobaczyć? Na te pytania szukały odpowiedzi dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 podczas październikowych spotkań w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Aby ułatwić przedszkolakom zrozumienie tematu, biblioteka na chwilę zamieniła się w mini laboratorium, gdzie robiliśmy proste doświadczenia z wodą i powietrzem. Doświadczenia te pomogły zrozumieć, że powietrze jest wszędzie i wypełnia całą przestrzeń wokół nas, a wiatr, który unosi liście, to właśnie  powietrze, które się porusza. Nie można go zobaczyć, posmakować ani dotknąć i dlatego często o nim zapominamy, a przecież  jest nam niezbędne do życia.  Pomocne w zrozumieniu tematu okazało się  również wysłuchanie  wiersza Ludwika Jerzego Kerna „Piotruś i powietrze”.

To ogień też potrzebuje powietrza? –  zdziwił się Kubuś. Proste doświadczenie ze świeczką pod słoikiem pokazało, że jest to prawda.

Dzieci dowiedziały się, jak powstaje smog i dlaczego tak ważna jest ochrona powietrza i naturalnego środowiska. Szukały odpowiedzi na to,  co zatruwa powietrze oraz co należy robić, aby zmniejszyć zanieczyszczenia, abyśmy mogli oddychać czystym i świeżym powietrzem.

To ja poproszę tatę, żeby nie palił papierosów – powiedziała Milenka.