Festiwal: Drzemie we mnie moc – warsztaty z Aleksandrą Cieślak

poniedziałek, 17 września 2018
Festiwal: Drzemie we mnie moc – warsztaty z Aleksandrą Cieślak

17 września 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle na warsztatach z ilustratorką oraz autorką książek dla dzieci i młodzieży Aleksandrą Cieślak przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Jaśle próbowały obudzić w sobie dzikiego zwierza. Tworzenie masek z pomalowanych farbami akrylowymi papierowych toreb sprawiło dzieciakom wielką frajdę. Powstały wielokolorowe maski słoni, tygrysów, misiów koala i papug, inspirowane lustracjami z książki autorki pt. „Koala disco”.

Młodzież z ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, w oparciu o „Książkę do zrobienia” próbowała porozumieć się ze sobą bez użycia słów. Wymienianie się komplementami, komunikacja przy użyciu formy abstrakcyjnej (gest, kolor, kształt, nieokreślony dźwięk, abstrakcyjny symbol) pomogła zwrócić uwagę na detal i emocje związane z przekazem. Jedna z uczestniczek spotkania zauważyła, że każdy z nas patrzy na świat w inny sposób, warto podkreślać swoją indywidualność, rozwijać się przez całe życie i mieć odwagę być sobą. Proces tworzenia to czucie, emocje, spotkanie ze sztuką i doświadczenie jej. Efekt końcowy nie powinien być punktem odniesienia a jedynie rezultatem tego co najistotniejsze: procesu tworzenia. Podobnie jest z relacjami międzyludzkimi. Najważniejsza jest bliskość i to, co się dzieje między nami.

Spotkania odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach XIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego.