Od 18 września do 6 października 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle było energicznie, literacko i lirycznie... A to za przyczyną XII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego, który jak co roku wpisał się w kalendarze wydarzeń kulturalnych Jasła, skupiając pasjonatów literatury oraz wspólnych spotkań wokół książki.
W tym roku gościliśmy znanych i lubianych autorów oraz ilustratorów książek dla dzieci a także artystów: Grzegorza Kasdepke, Joannę Preisner, Jolantę Richter-Magnuszewską oraz niezwykłą grupę teatralną „Opowieści z Walizki”. Dla młodzieży zorganizowaliśmy kreatywne warsztaty, aby przy pomocy mistrzów nauczyli się wykorzystywać swój potencjał twórczy. Zapraszając autorów dla dorosłych czytelników chcieliśmy zaś zaspokoić różne preferencje czytelnicze, od pisarzy popularnych po wysmakowaną poezję.
Zazwyczaj spotkania z Grzegorzem Kasdepke są brawurowe i wesołe – tak było i tym razem. Z dużą dozą humoru i dobrej zabawy uczestnicy poznali odpowiedzi na pytania, dotyczące spraw ważnych, poważnych i tych niezwykle śmiesznych. Dzięki Joannie Preisner młodzi czytelnicy odkryli, że do „Krainy Niesnu” można dostać się chmurkolotem poprzez portal, znajdujący się pod poduszką. Wzięli także udział w kreatywnej zabawie, rozwijającej jednocześnie umiejętności językowe oraz wyobraźnię. Na długo w pamięci pozostanie spektakl dla dzieci „Klementynka” w wykonaniu grupy teatralnej Opowieści z Walizki. Dzięki niemu najmłodsi przekonali się, że w czasach kiedy Internet i telewizja determinują wszelkie nasze działania, kształtowanie wrażliwości i przypominanie życiowych mądrości jest bardzo ważne. O niesamowitej sztuce ilustracji, podczas warsztatów ilustratorskich opowiedziała Jolanta Richter-Magnuszewska. Młodzi ilustratorzy zainspirowani historiami z książek Danuty Wawiłow, stworzyli wspaniałe ilustracje oraz trójwymiarowe makiety miasta nocą.
Łukasz Orbitowski to pisarz świadomy własnej wartości literackiej, mimo iż na spotkaniu przyznał, że czasem także zdarza mu się gubić drogę. Jest doceniany przez krytykę i czytelników. Nade wszystko są dla niego ważne wolność i spotkania z ludźmi. Kawa z rozmarynem to literacki afrodyzjak Magadaleny Kordel, która na spotkaniu autorskim potwierdziła życiową prawdę, że siła miłości napędza i nadaje sens życiu. Na festiwalowej arenie nie zabrakło też poezji. Gościliśmy Krzystofa Bielenia, autora wielkiego formatu, którego wiersze osadzone są w filozofii i syntezie życiowych doświadczeń. Zbigniew Masternak poprowadził warsztaty dla młodzieży, na których uczestnicy odkryli trudne arkana sztuki tworzenia scenariuszy filmowych. Młodzi adepci filmu udowodnili, że scenariusz osadzony w lokalnych realiach daje wiele możliwości. Również warsztaty językowe prowadzone przez Barbarę Sokołowską były pomysłowe i rozwijające. Młodzieży bardzo się podobało, że o języku można dyskutować kreatywnie, błyskotliwie się nim bawiąc. Muzycznym wydarzeniem Festiwalu był koncert Basi Stępniak-Wilk. Krakowska artystka zaproponowała zebranym słuchaczom szeroki wachlarz dźwięków, znakomitą lirykę słowa oraz dużą dawkę dobrego humoru, którym emanowała ze sceny. Na pytanie jak wystrzegać się gaf odpowiedź poznali uczestnicy spotkania z Łukaszem Walewskim, dziennikarzem radiowej Trójki, podczas którego przyjrzeli się cechom protokołu dyplomatycznego i zasadom obowiązującego w nim savoir-vivre'u.
Patronat medialny nad XII Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawują: TVP Rzeszów, TV Jasło, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Fakty Jasielskie, Miesięcznik Obiektyw Jasielski oraz portale: www.itvpołudnie.pl, www.nowiny24.pl, www.terazjaslo.pl, www.twojejaslo.pl, www.jaslonet.pl, www.miastojaslo.pl, www.wirtualnejaslo.pl.