Liczba uczestników spotkania z autorem świadczy o tym, że „Sprawa Diabła” cieszy się dużym zainteresowaniem. Andrzej Jeznach osadził powieść na kanwie wojennej historii Jasła. Miłość, prawdziwi i fikcyjni bohaterowie, wielowątkowa fabuła, sprawiły, że książka odniosła tak duży sukces wydawniczy. Przez czytelników jest odczytywana jako kryminał, romans lub powieść historyczna.
Dla samego autora książka jest próbą zrozumienia, dlaczego doszło do tak bezsensownego zniszczenia Jasła, dokonanego z inicjatywy ówczesnego niemieckiego starosty, Waltera Gentza, ogarniętego fanatyzmem i nienawiścią do Polski i Polaków. Kiedy przygotowywał się do pisania, czytał historyczne opracowania, szukał źródeł w archiwach, odwiedził też Jasło, jego okolice i cmentarze, gdzie miały miejsce wojenne zbrodnie i tragiczne wydarzenia. Spotkał się także z osobami, które doskonale znają wojenną i okupacyjną historię Jasielszczyzny, m.in. z Zofią Macek i Mariuszem Świątkiem.
Pomysł, aby nadać powieści właśnie taki kształt, wiąże z wpisem Winfrieda Schrödtera na facebookowym profilu Stare Jasło, gdzie zamieścił fragmenty pamiętnika swojego ojca Herberta. Cała historia pobytu powieściowego Rudolfa Simona w Jaśle opiera się na faktach z tych właśnie wspomnień, i mimo wprowadzonych wątków fabularnych autor starał się pozostać najbliżej prawdziwych historii, zarówno dwojga głównych bohaterów – mieszkanki Jasła Zofii Kaczkowskiej i podoficera Rudolfa, jak i Waltera Gentza.
„Sprawa Diabła” jest pierwszą powieścią Andrzeja Jeznacha, którego znamy z publikacji popularnonaukowych; autor opowiadał, że fabularne kształtowanie postaci, nadawanie im indywidualnego charakteru, zawsze na bazie przekazów historycznych, było ciekawym wyzwaniem. W książce znajdziemy zresztą więcej odniesień do prawdziwych wydarzeń, osób i dzieł sztuki również w wątkach pobocznych.
Na zakończenie słuchacze dzielili się własnymi wrażeniami po lekturze oraz wspomnieniami z wojennej historii Jasła i o prawdziwych osobach sportretowanych w książce.
Rozmowę prowadziła dr Beata Baraś.
Spotkanie odbyło się 26.09.2024 w ramach XVIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego „Drogi i bezdroża”.
Partnerami projektu są: Jasielski Dom Kultury i I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego w Jaśle.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.