Facebook ikonka prawy margines

Festiwal: Tam, gdzie mieszkają szczudłaki

poniedziałek, 02 października 2017
Festiwal: Tam, gdzie mieszkają szczudłaki

Co lubią mali czytelnicy? Krainy, w których wszystko jest możliwe oraz stworzenia nie z tej Ziemi. To wszystko można znaleźć w książkach Joanny Preisner, która 2 października br. w ramach XII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, zabrała dzieci w świat pełen niespodzianek i dobrej zabawy.

Uczniowie z klasy I Szkoły Podstawowej nr 1 wysłuchali fragmentów książki Dzieciaki z Krainy Niesnu. Wielkie poszukiwania. Dowiedzieli się, co jest potrzebne, żeby powstała fantastyczna powieść. Wzięli także udział w kreatywnej zabawie, rozwijającej jednocześnie umiejętności językowe i wyobraźnię.

Joanna Preisner pochodzi z Jasła. W gimnazjum pisała wiersze i zdobywała nagrody w ogólnopolskich konkursach. Teraz tworzy prozę dla dzieci, co sprawia jej ogromną przyjemność.

Dzięki autorce, młodzi czytelnicy odkryli, że do Krainy Niesnu można dostać się przez portal, znajdujący się pod poduszką, a najwygodniejszym środkiem lokomocji jest chmurkolot. Dzieci powędrowały przez liliową trawę, z której wyrastały srebrne kwiaty i spotkały śmieszne, małe stworzenia o najdziwniejszych barwach, które wspinały się po żółtych drzewach z pniami w kształcie sprężyn. Zgadywały, czym są wiatrojady i tulinki. A potem uruchomiły swoją fantazję, rysując wymyślone przez siebie zwierzęta i nadając im nazwy. Pojawiły się tygrosowęże, kolorąki, muzykożery, tęczoboty i Pan Myrdek.

Patronat medialny nad XII Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawują: TVP Rzeszów, TV Jasło, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Fakty Jasielskie, Miesięcznik Obiektyw Jasielski oraz portale: www.itvpołudnie.pl, www.nowiny24.pl, www.terazjaslo.pl, www.twojejaslo.pl, www.jaslonet.pl, www.miastojaslo.pl, www.wirtualnejaslo.pl.