Facebook ikonka prawy margines

Festiwal: W poszukiwaniu więzi z przyrodą

środa, 25 września 2024
Festiwal: W poszukiwaniu więzi z przyrodą

XVIII Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i bezdroża” został otwarty! Nasze doroczne święto literatury zainicjowaliśmy spotkaniem dla dzieci. Ponieważ motto festiwalowe w tym roku brzmi „Więzi”, zdecydowaliśmy się porozmawiać najpierw o więziach pierwotnych, najbliższych człowiekowi, czyli o więziach z przyrodą.

Pierwsze spotkanie Festiwalu rozpoczęła Jola Richter-Magnuszewska warsztatami opartymi na jej najnowszej książce „Puszcza. Opowieści karpackich buków”. Autorka, twórczyni m.in. „Dzikiej książki o dzikach i o ich kuzynach” i „Dzikich przewodników”, nie tylko pisze o przyrodzie, ale i żyje jej rytmem, u stóp Beskidu Niskiego, na skraju jodłowego lasu.

Dzieci, otoczone dźwiękami natury, oglądały ilustracje do „Puszczy” i słuchały opowieści o drzewach, rosnących teraz i przed wiekami. Wiedząc, że najwyższe drzewa w okolicy to buk w Niegłowicach i jodła w Gamracie, poszły do parku, gdzie znów w skupieniu słuchały autorki, tym razem w towarzystwie bohaterów jej opowieści. Tam oglądały liście, dotykały kory i przytulały się do pni.

W drugiej części popołudniowego spotkania w Parku Miejskim odbył się spacer historyczny połączony z warsztatami przyrodniczymi prowadzonymi przez Fundację Dziki Projekt. Uczestniczący poznali historię miasta układając puzzle obrazujące ważne wydarzenia i postaci, związane z miejscem. Przyrodnicy z Fundacji Dziki Projekt mówili o ochronie dzikiej przyrody. Dzieci, rodzice i ci, którzy mieli okazję znaleźć się w parku o tej porze, poznali borsuki jako najschludniejsze zwierzęta w lesie, dowiedzieli się po czym rozpoznać czaszkę bobra, jakie jest w dotyku poroże renifera i dlaczego ptaki lubią, kiedy czeszemy psy. Wysłuchali opowieści weterynarza o pracy z dzikimi zwierzętami żyjącymi blisko nas. Obejrzeli ptasie gniazda i czaszki, dotykali (a nawet przymierzali) poroża dzikich zwierząt. 

Chętni mogli stworzyć swoje własne kule z nasionami, żeby praktycznie zadbać o wzbogacenie roślinności wokół siebie – po spotkaniu powstało tyle kul, że spodziewamy się jeszcze zieleńszego Jasła następnej wiosny!

Partnerami projektu są: Jasielski Dom Kultury i I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego w Jaśle.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.