Filia nr 1 i Filia nr 3 będą miały nowe lokalizacje

wtorek, 29 sierpnia 2023
Filia nr 1 i Filia nr 3 będą miały nowe lokalizacje

Drodzy Czytelnicy,
z wielką radością informujemy, że dwie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle będą przeniesione do nowych lokalizacji. Podjęta na ostatniej sesji Rady Miejskiej Jasła uchwała zakłada przeniesienie siedziby Filii nr 1 z ul. Sobniowskiej 34 (budynek plebanii parafii pw. Dobrego Pasterza) na ul. Na Kotlinę 11 w Jaśle. Z kolei Filia nr 3 przeniesiona zostanie z ul. Chopina 22 na ul. Sikorskiego 15 w Jaśle (kryta pływalnia – dawna kawiarnia). W obu nowych miejscach będziemy mogli zapewnić czytelnikom lokale o wyższych standardach, a przede wszystkim z ułatwionym dostępem do usług dla szerokiego grona osób, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Decyzja o zmianie jest dla nas ogromnie ważna, bo wszystkie nasze filie potrzebują lepszych warunków funkcjonowania. Są ciasne, nieremontowane i dalece odbiegające od obecnych standardów dla bibliotek i instytucji publicznych, więc mimo codziennych starań nie mamy w nich możliwości w pełni realizować naszych zadań i odpowiadać na potrzeby czytelników. Dzięki nowym lokalizacjom filii sytuacja już wkrótce zmieni się na lepsze.

Filia nr 1
Obecnie mieści się na osiedlu Sobniów, w budynku plebanii parafii pw. Dobrego Pasterza w Jaśle i  zajmuje 40 m2 w suterenie plebanii. Nie posiada dostosowań do wymogów ustawy o dostępności, nie posiada osobnej toalety. Ze względu na niewielką przestrzeń, w zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 6 uczestników. Dodatkowo w ostatnich lat dostrzegalny jest spadek liczby czytelników, a w konsekwencji maleje także liczba wypożyczeń. W związku ze spadkiem zainteresowania ofertą Filii oraz faktem, że mieszkańcy osiedla Sobniów często korzystają z księgozbioru Biblioteki Głównej, Filia nr 1 zostanie przeniesiona na osiedle Ulaszowice i znajdzie miejsce na parterze bloku przy ul. Na Kotlinę 11. Dzięki tej zmianie Biblioteka będzie mogła otworzyć się na nowe grono odbiorców na dużym, rozwijającym się osiedlu i stworzyć lepsze warunki dla dostępności zbiorów i usług (dostępny podjazd, zwiększenie przestrzeni o 20 m2 w stosunki do obecnej, toaleta). Planujemy, że w nowym miejscu filia  będzie czynna 4 razy w tygodniu.

Filia nr 3
Mieści się na osiedlu Mickiewicza, przy ul. Szopena 22 i choć cieszy się w tym miejscu wielką sympatią czytelników, ma o wiele za małą przestrzeń (tylko 48 m2 powierzchni dla użytkowników) aby pomieścić odpowiednią liczbę woluminów oraz móc organizować zajęcia dla dzieci, lekcje biblioteczne czy spotkania tematyczne. Nie posiada toalety dla czytelników. W zakresie dostępności architektonicznej dla osób z niepełnosprawnościami możliwy jest jedynie wjazd osoby na wózku do wnętrza pomieszczenia bez możliwości swobodnego poruszania się po nim.

W nowej siedzibie, przy ul. Sikorskiego 15, w lokalu po dawnej kawiarni na krytej pływalni MOSiR w Jaśle, będziemy dysponować lokalem o powierzchni 98 m2, w tym 72 m2 powierzchni dla użytkowników, z zapewnieniem dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami, osobnymi toaletami dla czytelników, dużym parkingiem. Przede wszystkim jednak większa, jasna i dogodna przestrzeń pozwoli nam stworzyć lepsze warunki dla naszych czytelników: udostępniać zbiory w komfortowy sposób, umożliwiać korzystanie ze zbiorów i usług na miejscu, organizować w dobrych i bezpiecznych warunkach lekcje biblioteczne, zajęcia, spotkania tematyczne. Ponadto, wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników MOSiR, w szczególności rodzicom i opiekunom dzieci korzystających z zajęć sportowych, filia będzie także zapewniać przestrzeń do skorzystania na miejscu ze zbiorów, prasy czy komputerów.

Chcemy, by decyzja o nowych przestrzeniach filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle była czytelnym przekazem o naszej trosce o komfort czytelnika, rozwój czytelnictwa w naszym mieście, oraz jakość i dostępność usług. Idea biblioteki jako „trzeciego miejsca”, gdzie możemy spędzić wartościowo czas jest nam bardzo bliska, dlatego mamy nadzieję, że będziecie Państwo tworzyć te miejsca wraz z nami. Zgodnie z wymogami ustawy o bibliotekach, przeniesienie filii do nowych lokalizacji planowane jest w marcu 2024 r. Do zobaczenia w Bibliotece!

W załączeniu tekst Uchwały Nr LXXXV_715_2023

Dorota Woźnica