Facebook ikonka prawy margines

Hołd złożony słowu czyli „Nocny pociąg do Lizbony” Pascala Mercier

wtorek, 03 marca 2009
Hołd złożony słowu czyli „Nocny pociąg do Lizbony” Pascala Mercier

Hołd złożony słowu czyli „Nocny pociąg do Lizbony” Pascala Mercier

 

3 marca 2009 r. w Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyła się dyskusja na temat książki Pascala Mercier „Nocny  pociąg do Lizbony”. Autor, który urodził się w Bernie tam też osadził część fabuły. Resztę zaś usytuował w magicznej Lizbonie. Główny bohater  Rajmund Gregorius pod wpływem nagłego impulsu podejmuje podróż do Portugalii. Świadomość kurczącego się czasu  przyspiesza decyzję. „Mój czas upływa i możliwe, że nie zostało go wiele”. W berneńskiej księgarni kupuje książkę portugalskiego lekarza Amadeo de Prado, która staje się dla niego swoistym przewodnikiem po Lizbonie i własnym życiu.

Powieść ma kompozycję szkatułkową a jej akcja toczy się w dwóch czasoprzestrzeniach. Osią dyskusji był problem moralno-etyczny podjęty w powieści. Dotyczył on faktu uratowania życia przez Prado, Mendesowi „Katowi Lizbony”. Omówiono także wątek wyzwania rzuconego Bogu przez Amadeo w  słynnej mowie, wygłoszonej po łacinie na zakończenie gimnazjum. Poetka R. Kolanko uznała tę powieść za niezwykle ważną ze względu na zawarte w niej myśli.  A Ziaja ubolewał, że postaci księgarzy-antykwariuszy opisanych w książce już nie istnieją. On sam jednak miał szczęście takiego spotkać. Dla T. Wnęk i Z.Wojdyły interesujące były relacje ojcowie – dzieci.

Jasielska poetka B. Tora w trakcie spotkania powiedziała - „Czytelnik „Nocnego pociągu do Lizbony” smakuje czytanie poprzez urok i blask pięknych zdań. Misternie wycyzelowane słowa są rzeczywiście dziełem wzbudzającym zachwyt, podobnie jak kunsztowne precjoza wychodzące z rąk złotnika. Właściwie książka ta jest hołdem złożonym SŁOWU - słowu, które posiada niezwykłą moc sprawczą. Potrafi wyrazić myśli, uczucia, miłość i nienawiść, oddanie i gniew. Jest niezwykłym orężem w rękach człowieka, rzecz w tym, czy potrafi go we właściwym czasie użyć i wykorzystać jego siłę”.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt   przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.