Inauguracja 10. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego

sobota, 05 października 2019
Inauguracja 10. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego

5 października 2019 w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury najmłodsi wstąpili w szeregi studentów Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Tegoroczna inauguracja roku akademickiego miała szczególny charakter, ponieważ rozpoczęła 10. jubileuszową edycję przedsięwzięcia.  Na przestrzeni minionych lat w zajęciach wzięło udział ponad 1200 małych żaków z Jasła.

Dzieci rozpoczynające w tym roku „studiowanie” wysłuchały studenckiej pieśni „Gaudeamus igitur”, złożyły uroczyste ślubowanie oraz odebrały indeksy i upominki. Wszyscy zebrani obejrzeli film z pierwszej edycji, a także nowy spot promujący Juniwersytet, w którym wystąpili studenci biorący udział w zajęciach w zeszłym roku. Tego dnia na scenie pojawili się również absolwenci pierwszej edycji Uniwersytetu.

W krótkim przemówieniu burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian podkreślił, że Dziecięcy Uniwersytet jest ważnym elementem programu  „Jasło – Miasto Wiedzy". Zaznaczył, że jubileuszowe spotkanie jest okazją zarówno do podsumowań oraz podziękowań dla tych, którzy przyczynili się do powstania Junwersytetu, jak również gratulacji dla byłych i obecnych studentów. Na zakończenie swojego wystąpienia życzył najmłodszym owocnego roku i radości ze zdobywania wiedzy.

Podziękowania otrzymali przedstawiciele instytucji i przedsiębiorstw zaangażowanych w powstanie i działalność jasielskiego Uniwersytetu dla dzieci. Pamiątkowe statuetki odebrali:  profesor nadzwyczajny Stanisław Polański – Rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle, uczelni, która od samego początku gościła Uniwersytet w swoich murach, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publiczne w Jaśle, która od 3 lat prowadzi Juniwersytet, a także reprezentanci:  Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Jasielskiego Domu Kultury, Zarządu Grupy Nowy Styl, Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalno-Oświatowego „Kalokagatia”, które przez kilka edycji zajmowało się organizacją zajęć na Juniwersytecie oraz Ryszard Prajsnar  z Obserwatorium Astronomicznego I LO w Jaśle.

Tegoroczne zajęcia będą się odbywać w 8 grupach (po dwie grupy 5latków, 6-latków i 7- latków, jedna 8-latków i połączona grupa 9- i 10-latków), a będzie je organizowała, tak jak w zeszłym roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

Pierwsze merytoryczne zajęcia Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego odbędą się 19 października w ramach Festiwalu Nauki. Mali studenci wezmą udział w przygotowanych specjalnie dla nich zajęciach z malowania piaskiem i kuchni molekularnej. Wraz z rodzicami będą mogli również skorzystać z oferty innych zajęć przygotowanych w ramach jasielskiego święta nauki.

Foto: Urząd Miasta Jasła