Infomat w MBP w Jaśle

wtorek, 08 kwietnia 2008
Infomat w MBP w Jaśle

W holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zamontowany został infomat, który umożliwia dostęp do katalogu elektronicznego, baz biblioteki i Centrum Informacji Lokalnej. Urządzenie zakupiono w ramach projektu "Budowa Społeczeństwa Informacyjnego w Gminie Miasto Jasło", który wdrażany jest i realizowany dzięki środkom unijnym ZPORR.

Infomat czyli multimedialny kiosk informacyjny, to łatwy w obsłudze komputer z ekranem dotykowym, który umożliwia dostęp do wybranych informacji. Podstawową funkcją Infomatu jest dostarczenie czytelnikom  niezbędnych informacji dotyczących biblioteki jak również regionu. Za pomocą tego urządzenia można również wysłać e-mail, zrobić zdjęcie, nagrać plik dźwiękowy lub 30 sekundowy film, który potem można wysłać jako załącznik elektronicznej wiadomości. Użytkownik dotykając palcem umieszczonej na ekranie ikony otrzymuje dostęp do interesujących go informacji. Czytelnik będzie mógł sprawdzić dostępność pozycji, zarezerwować lub zamówić książkę w czasie gdy biblioteka jest zamknięta.

Prosta i intuicyjna obsługa, forma prezentacji jaką proponuje infomat przyciąga użytkowników i podnosi atrakcyjność przekazu – mówi Małgorzata Piekarska – dyrektor MBP.

Jednymi z pierwszych korzystających z infomatu byli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Jaśle.

- Sam pomysł bardzo ciekawy, w czasie gdy biblioteka jest zamknięta można podejść i samemu sobie sprawdzić dostępność książek - mówi Mateusz Bracik.

Mnie bardzo podoba się możliwość wysłania zdjęcia i krótkiego filmu - mówi Jerzy Pawluś.