poniedziałek, 13 maja 2024

13 maja 2024 roku o godz. 11:30 w Miejskiej Bibliotece Publiczna w Jaśle z udziałem młodzieży odbędzie się spotkanie „Instytucje unijne i zaangażowanie obywatelskie. Wybory do Parlamentu Europejskiego”.

Czy mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta i gminy mogą wpływać na politykę europejską? Czym właściwie zajmują się unijne instytucje i czy warto głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Jak w Unii Europejskiej podejmowane są decyzje? Co to jest Europejska Inicjatywa Obywatelska? Jakie możliwości wpływu na decyzje Unii Europejskiej może mieć każdy z nas? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć wraz z ekspertem sieci Team Europe Direct – dr. Grzegorzem Gilem.  Nasz ekspert opowie m.in. o kompetencjach, roli i sposobie funkcjonowania Parlamentu Europejskiego oraz wytłumaczy, jak przebiega głosowanie na kandydatów na europosłów.

Dr Grzegorz Gil jest adiunktem w Katedrze Bezpieczeństwa Międzynarodowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS w Lublinie. W sieci eksperckiej Team Europe Direct zajmuje się takimi zagadnieniami jak: Unia Europejska jako wspólnota bezpieczeństwa, stosunki zewnętrzne UE, procesy budowania i transformacji nowożytnych państw europejskich, Brexit, debaty oksfordzkie w tematyce europejskiej.

Spotkanie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

Spotkanie organizowane w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”. Projekt Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce realizowany przez Fundację Civis Polonus.