Facebook ikonka prawy margines

Jak narzędzia Si ułatwiają życie – warsztaty i wykład

czwartek, 12 grudnia 2024
Jak narzędzia Si ułatwiają życie – warsztaty i wykład

„W poszukiwaniu nowych możliwości – sztuczna inteligencja na co dzień” to temat warsztatów i wykładu, zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle, które poprowadził Karol Baranowski, bibliotekarz, na co dzień interesujący się nowymi technologiami.

Warsztaty dla młodzieży były zorganizowane dla dwóch grup młodzieży szkoły podstawowej, a wykład skierowany do seniorów, w którym wzięli udział m.in. studenci jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

„Narzędzia SI w codziennej pracy i nauce” –  podczas warsztatów dla młodzieży Karol Baranowski omówił korzyści płynące z używania sztucznej inteligencji, jak: nauka języków obcych, przygotowanie do egzaminów, kartkówek, redagowanie prac pisemnych, generowanie zdjęć, muzyki oraz opisu obrazków. Nie pominął także wad i wyzwań związanych z Al, takich jak kwestie prywatności i bezpieczeństwa danych. Podkreślił, że sztuczna inteligencja nie zawsze podaje nam prawidłowe odpowiedzi, co wymaga od użytkowników krytycznego myślenia i weryfikacji uzyskanych informacji. Młodzież aktywnie brała udział w tworzeniu pytań, np. o swoje ulubione kluby piłkarskie, czy historię miejscowości. Uczestnicy mieli możliwość stworzenia tekstu piosenki wraz z muzyką, podając jedynie kilka haseł. To bardzo inspirujące i edukacyjne wydarzenie z pewnością zachęciło młodzież do dalszego pogłębiania tematu SI.

„Sztuczna inteligencja w codziennym życiu – szanse i zagrożenia” – wykład przybliżył m.in. kwestie wykorzystania SI w życiu codziennym i zagrożenia, na które są często narażeni seniorzy w sieci. Jednym z takich narzędzi wspomagającym życie codzienne jest Chat GPT. Prelegent wyjaśnił na przykładach, w czym może być przydatny. W formule dialogu możemy np. dowiedzieć się jak zarządzać budżetem, stworzyć harmonogram dnia czy znaleźć nowe hobby. I chociaż system ma też słabe strony, jednakże w kilka sekund udało się stworzyć opowiadanie, piosenkę i list. Za pomocą promptów podanych przez publiczność wysłuchaliśmy – mrożącego krew w żyłach opowiadania kryminalnego, piosenki w stylu pop i czułego listu do wnuków. Rzeczowy i humorystyczny wykład Karola Baranowskiego z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Wydarzenia odbyły się 12 grudnia 2024 roku w Generatorze Nauki GEN.

Zadanie jest finansowane z budżetu Miasta Jasła na rok 2024.