Jaślanie również latem dużo czytają

niedziela, 05 września 2010
Jaślanie również latem dużo czytają

Jaślanie dużo czytają, także podczas upalnego lata. Podczas wakacji średnio 300 osób dziennie wypożycza książki w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle

Dzieci, młodzież i dorośli w czasie wakacji najczęściej wybierali, spośród dostępnych woluminów MBP w Jaśle powieści psychologiczne, kryminalne, obyczajowe i przygodowe.

Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej, oprócz lektur szkolnych, najczęściej wypożyczali książki z kolekcji „Cała polska czyta dzieciom”, powieści Astrid Lindgren oraz Sempé i Goscinny’ego. Czytelniczki ze starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum sięgały po książki Krystyny Siesickiej, Ewy Nowackiej, Doroty Terakowskiej czy Małgorzaty Musierowicz. Dziewczynki zazwyczaj pytały o „Zmierzch” Stephenie Meyer, „Pamiętnik księżniczki” Meg Cabot oraz „Ulysses Moore” Pierdomenico Baccalario. Chłopcy z tej grupy wiekowej najchętniej czytali książki science-fiction, fantasy i komiksy.

Wśród starszej młodzieży i dorosłych odwiedzających Wypożyczalnię dla Dorosłych ogromną popularnością cieszyły się książki: „Ostatnia piosenka” Nicholasa Sparksa, „Zaginiona” Harlana Cobena , „Blondynka na safari” Beaty Pawlikowskiej, „Byczki

w pomidorach” Joanny Chmielewskiej, „Zielone drzwi” Katarzyny Grocholi, „Zupa z ryby fugu” Moniki Szwai, cykl Millenium – np. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Larssona, „Kapuściński non-fiction” Artura Domosławskiego oraz przewodniki turystyczne po Polsce

i świecie.

MBP w Jaśle w czasie wakacji chętnie odwiedzana była przez młodych ludzi, także ze względu na darmowy dostęp do Internetu (średnio w ciągu jednego dnia z komputerów MBP w Jaśle z dostępem do Internetu korzystało 80 - 85 osób).