Facebook ikonka prawy margines

Kim jest człowiek refleksyjny

czwartek, 30 października 2008
Kim jest człowiek refleksyjny

Bycie sobą jest całkiem fajne!

 

Kim jest człowiek refleksyjny? Dlaczego nie powinniśmy ulegać stereotypom? Jak nie uprzedzać się do innych ludzi? Dlaczego warto dbać o zdrowie fizyczne? Kiedy pojawia się stres i jak z nim walczyć? Czy myślenie pozytywne wystarczy do uzyskania życiowego spokoju i szczęścia?

Między innymi na takie i inne pytania szukali odpowiedzi 27 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle uczestnicy Młodzieżowo Dyskusyjnego Klubu Książki. Wszystko za sprawą książki autorstwa Macieja Wojtyszki „Bromba i psychologia”, któremu poświęcone było spotkanie.

Maciej Wojtyszko używając wykreowanych przez siebie postaci z książek dla dzieci starał się przybliżyć młodemu czytelnikowi dosyć zawiłe treści, jak np. tożsamość, odrzucenie, czy samourzeczywistnienie. Poważne meandry psychologii ilustrowane rozmowami i problemami Bromby, Glusia, Psztymucla Nulka, Fikandra i Malwinki zyskały w książce jednak całkiem nowy wymiar  - pozbawiane teoretycznej otoczki wydają się proste, przystępne i całkiem przyjemne w odbiorze.

Każdy z nas podobnie jak Bromba, nie raz zazdrościł znajomym „lepszego życia” i marzył o tym, by być kimś innym – przyznała podczas spotkania Klaudia – Ta książka uświadomiła mi indywidualną wartość każdej osoby, że bycie sobą jest całkiem fajne. W trakcie lektury poznajemy nie tylko istotę problemów, ale też dowiadujemy się, jak można im zaradzić – dodała dwunastoletnia Iza.

W trakcie spotkania z młodymi jaślanami na temat relacji między rodzicami i dziećmi, uczniami i nauczycielami, problemów dojrzewania i prawdziwej przyjaźni dyskutowała Teresa Furmanek – Wnęk (nauczyciel ze SP nr 4 w Jaśle).