Kluby: Alchemia smaków i miłości

wtorek, 24 marca 2015
Kluby: Alchemia smaków i miłości

O tradycji, miłości i gotowaniu doprawionym magią rozmawiały klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książki Kopernikus. Spotkanie odbyło się we wtorek 24.03.2015 r.w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

„Przepiórki w  płatkach róży” Laury Esquivel to na pierwszy rzut oka kolejna książka kucharska, ale w trakcie czytania okazuje się, że to piękna opowieść o magii i silnych uczuciach, które podczas gotowania przenikają do potraw przygotowywanych przez Titę. Dania przyrządzane przez Titę mają moc wprowadzania w różne nastroje. Tort weselny, przygotowany przez nią na ślub siostry Rosaury wywoływał w gościach nastrój melancholii i smutku -  „Każdego, kto wziął do ust kawałek tortu, ogarniał bezbrzeżny smutek”.
Obecność magii i wierzeń, motywy nadprzyrodzone powodują że losy bohaterów i sztuka kulinarna przenikają się w powieści w całość - zauważyła pani Ela. Pani Halinie tradycje i zwyczaje Meksyku sprzed stu lat wydają się egzotyczne. Przepisy zawarte w książce skierowały rozmowę na zbliżające się święta.  W dzisiejszych czasach nie celebruje się tak przyrządzania potraw, rzadko też zasiada się przy wspólnym stole - a szkoda - podsumowała pani Helena.

Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle pod nr tel. 13 446 9001 lub e-mail : filia2@mbp.jaslo.pl.