Kluby: Alta – pies na medal

czwartek, 13 stycznia 2022
Kluby: Alta – pies na medal

13 stycznia 2022 r. w Klubie Czytających Rodzin w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle spotkaliśmy się z niezwykłymi gośćmi - dogoterapeutą Jolantą Jaracz i psem Altą.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak postępować z psem, czy każdy pies lubi, żeby go głaskać i co zrobić, żeby pies nas słuchał. Poznali zadania i rozkład dnia psa terapeutycznego i psa-ratownika. Wzięli udział w przygotowaniu zadań dla Alty. Zapoznali się z literaturą dla dzieci przybliżającą pracę, jaka wykonują psy, szczególnie wyjątkową serię książek Barbary Gawryluk „Pies na medal”. Jej książki pokazują, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka i niezastąpionymi partnerami w niesieniu pomocy innym. Ratują ludzi zasypanych przez lawiny, opiekują się starszymi osobami, są przewodnikami niewidomych, pracują w policji, na lotniskach i  w służbach ratunkowych oraz uczestniczą w terapiach chorych osób.

Spotkanie dostarczyło najmłodszym uczestnikom wiele radości i pozwoliło inaczej spojrzeć na psa, nie jak na maskotkę, którą można się bawić, ale  jak na przyjaciela, z którym można stworzyć bliską relację.

Spotkania Klubu Czytających Rodzin MBP w Jaśle odbywają się w ramach programu „Rodzinne czytanie” i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.