Kluby: Być albo nie być i pętla czasu

wtorek, 25 czerwca 2019
Kluby: Być albo nie być i pętla czasu

Czy potrafiłbyś zadecydować, który z twoich przyjaciół ma przeżyć? Czy poświęciłbyś własne życie? Jesteś pewien, że wiesz, jakbyś się zachował? Takie pytania nasunęły się nam po lekturze książki Neverworld wake, o której rozmawialiśmy 25 czerwca 2019  na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Autorka powieści, Marisha Pessl mieszka w Nowym Jorku z mężem i dwójką dzieci. Za swój debiut, Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof otrzymała pierwszą nagrodę Center of Fiction i trafiła do pierwszej dziesiątki bestsellerów na liście New York Times Book Review.
Główna bohaterka powieści, Beatrice i jej przyjaciele trafiają do pętli czasu. Okazuje się, że mieli wypadek samochodowy, w którym „jakby zginęli”. Do drzwi domu puka starszy mężczyzna, przedstawiając się jako Stróż Nieświata. Informuje ich: „Jesteście niemal martwi. Tkwicie między życiem a śmiercią. Czas w waszym przypadku zawiesił się, utworzył zakręconą potencjalność noszącą nazwę Pętli w Nieświecie.”

Książka wciąga od pierwszej strony. Autorka ma dar pisania w sposób zaciekawiający czytelnika. Nie wiadomo, co się wydarzy, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem i kto zostanie ocalony. Jak stwierdziły klubowiczki: warto przeczytać.

Dyskusyjny Klub Książki „Zaczytani” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.