Kluby: Czy można podróżować w czasie?

piątek, 14 lutego 2014
Kluby: Czy można podróżować w czasie?

14 lutego 2014 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4, należący do Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, dyskutowali o książce Marcina Szczygielskiego Arka czasu.

Marcin Szczygielski – pisarz, dziennikarz i grafik, znany jest młodym czytelnikom z książek: Omega, Za niebieskimi drzwiami, Czarownica piętro niżej, Czarny Młyn. Jego najnowsza powieść Arka czasu zdobyła Grand Prix oraz I nagrodę w kategorii powieści dla dzieci w wieku 10 – 14 lat w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.
Czwartoklasiści podczas lektury Arki czasu, zmierzyli się z trudnym tematem Holocaustu. Jak zauważyli, Warszawa z czasów okupacji pokazana z perspektywy dziewięcioletniego Rafała, zainteresowała ich od pierwszej strony i wciągnęła tak, że nie wiadomo kiedy przeczytali powieść. Podczas spotkania, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle, uczestnicy wymienili się wrażeniami z przeczytanej książki, a następnie wyrazili swoje emocje i przemyślenia za pomocą prostej instalacji wykonanej z czarnego, białego lub szarego papieru. „Podróże w czasie to na razie fantastyka, ale czytanie też może być podróżą w czasie” –  skomentował jeden z uczestników spotkania.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.