Kluby: Dialog dusz – duchowy wymiar listopadowych spotkań

wtorek, 22 listopada 2022
Kluby: Dialog dusz – duchowy wymiar listopadowych spotkań

Na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle „Michaliny” rozmawiały o zadumie i melancholii listopadowego święta.

Teresa Macek opowiedziała o jego historycznym i filozoficznym wymiarze. Rozmowy dotyczyły nie tylko poezji, ale i osobistych wynurzeń związanych z przemijaniem. Pogoda, już nieco mroźna, każe myśleć o chłodnych, często samotnych wieczorach.

Inscenizację „Dialog dusz”, napisaną przez Bernadetę Samborską, wyrecytowały – Teresa Macek i autorka. Ta rozmowa Duszy czyśćcowej z Duszą niebiańską wywołała duży aplauz słuchaczek.

Krystyna Pilch w wierszu „Zaduszki” pisze o cieniach w lustrze, które są wspomnieniem ukochanych zmarłych. Maria Chochołek /„Rozmowa dusz”/ ma nadzieję, że zmarli już nie cierpią i oglądają niebiańskie ogrody. Maria Homlak w opowiadaniu „Duchy” przybliżyła historię o tym jak to dawniej duchy nawiedzały stare domostwa: (…) Niektórzy widzieli różne postacie, często białe, a zwłaszcza koło cmentarzy w północnych godzinach – czytała poetka z Brzezówki.

Na zakończenie Teresa Macek, prezes Klubu, pogratulowała: Marii Chochołek, Marii Gubale, Marii Homlak, Rozalii Kolanko, Krystynie Pilch, Bernadecie Samborskiej, Marii Słowik i Józefie Trznadel udziału w 28. Dorocznym Spotkaniu Poetów w Przemyślu i wydanego almanachu poetyckiego, w którym znalazły się ich wiersze. Wyraziła słowa uznania dla Marii Słowik, która otrzymała wyróżnienie od Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie” za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Z tej okazji „Michaliny” zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

Spotkanie odbyło się 22 listopada 2022 roku.