Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Dlaczego fanfik?

czwartek, 29 czerwca 2017
Kluby: Dlaczego fanfik?

Co interesuje współczesną młodzież? Czy polscy autorzy  trafiają do młodego pokolenia? Kto jest fanem fanfików? 29 czerwca  2017 r. podczas spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle dyskutowaliśmy o książce Natalii Osińskiej Fanfik.

Klubowicze wybrali książkę sugerując się tytułem. Czy wybór okazał się trafny? Niektórzy spodziewali się powieści o pisaniu fanfiction i trochę się rozczarowali, bo fanfik nie jest jej głównym bohaterem. Stanowi raczej wątek poboczny jako sposób na życie głównej bohaterki  Tośki, a może raczej na  jego unikanie. Jednak powieść Osińskiej wciąga, szczególnie swoim prostym, wartkim językiem, ale czy przekonuje? Opinie na temat książki  były zróżnicowane. Wśród uczestników pojawiły się dwa stanowiska.  Część klubowiczów stwierdziła, że książkę czyta się szybko, jest ciekawa, dobrze napisana. Porusza ważne problemy, które często są pomijane milczeniem. Według innych autorka czasem przynudza, fabuła  się ciągnie, a bohaterowie postępują irracjonalnie i są irytujący.

Jedna z uczestniczek dyskusji zauważyła:  Większość nastolatek ma kompleksy i jest z siebie niezadowolona, ale Tosia - bohaterka książki strasznie dramatyzuje i dlatego mnie nie przekonała. Coś mi “zgrzytało” w tej powieści.

Na pewno książka wzbudziła krańcowe emocje.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.