Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Dorastanie do odpowiedzialności

poniedziałek, 23 września 2013
Kluby: Dorastanie do odpowiedzialności

23 września 2013r. w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się kolejne już spotkanie w ramach Młodzieżowego  Dyskusyjnego Klubu Książki – Filia w Sobniowie. Tym razem dyskutowano o książce Beaty Wróblewskiej – „Jabłko Apolejki”.

Bohaterami powieści jest rodzeństwo: sześcioletnia Ola, dwunastoletni Jasiek i główna bohaterka – Kasia, która jest właśnie w klasie maturalnej. Dzieci trafiają razem z mamą do babci, bowiem ojciec ścigany jest przez wierzycieli, którzy domagają się zwrotu niemałej sumy pieniędzy. W nowym środowisku na bohaterów „Jabłka Apolejki” czeka wiele wyzwań. Ola poznaje nowe przedszkole. Nie lubi jednak kolegów i koleżanek z przedszkola, którzy nie są dla niej mili. Najbliższym przyjacielem dziewczynki jest jej ukochany piesek.  Jej brat – Jasiek jest chłopcem z autyzmem, przez co potrzebuje ciągłego zainteresowania i uwagi. Natomiast Kasia musi oswoić się z nową szkołą  i przygotować się do matury. Ma przed sobą trudne i ważne zadanie – krok w dorosłość. Poznaje rówieśników ze swojej klasy. Czasu na zawieranie nowych przyjaźni jest mało. Trzeba też pomyśleć czasami o tacie, który nagle zniknął z ich życia.

Podczas dyskusji klubowicze doszli do przekonania, że autorka przedstawia dość trudny temat, jakim jest dobrostanie do odpowiedzialności oraz choroba bliskiej osoby. Kasia musi  stać się kimś odpowiedzialnym, kto będzie w stanie zaopiekować się młodszym rodzeństwem. Natomiast chory na autyzm Jasiek żyje w swoim świecie i żadne magiczne jabłko nie jest w stanie go z niego wyrwać. Chłopca trzeba nauczyć się kochać, takiego jakim jest.

Według klubowiczów Jabłko Apolejki” to ciepła i humorystyczna książka, która: daje czas do zadumy, czyta się ją jednym tchem i wszystkim ją  polecamy. W opowieści  można odnaleźć pewne motto życiowe – „Zawsze będę cię kochać – wbrew wszystkiemu i wszystkim”.
 

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz WiMBP w Rzeszowie.