Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Dramat wojenny czy podprogowa gra z czytelnikiem

wtorek, 21 czerwca 2016
Kluby: Dramat wojenny czy podprogowa gra z czytelnikiem

21 czerwca 2016 r. w DKK „Liberatorium” MBP w Jaśle odbyła się dyskusja o „Sońce” Ignacego Karpowicza.

Książka diametralnie podzieliła rozmówców. Zarzuty stawiane Karpowiczowi to m.in. brak zachowania równowagi w kreowaniu postaci głównych bohaterów czy   mało przekonująca konstrukcja postaci Sońki i jej losów /Sońka być może wymyśla historię swojej miłości, aby życie było bardziej znośne/. To ona tak naprawdę prowadzi swoją własną grę z czytelnikiem - uważa Beata Baraś.

Jednak na pozostałych rozmówcach powieść wywarła ogromne wrażenie, zwłaszcza na gruncie emocjonalnym. Sporo kobiet może utożsamiać się z losem bohaterki. To powieść o życiu pozornie przegranym i odartym z intymności – powiedział Waldemar Tokarczyk.
Bardzo trudno jest zamienić własne lęki i traumy w sztukę – broniła autora Urszula Wójcik.

(…) Książkę oceniam jako bardzo interesującą, chociaż trochę płytką próbę pokazania tragizmu życia ludzkiego poprzez percepcję współczesnego człowieka, artysty, mierzącego się po raz kolejny z dramatem wojny – powiedziała Stanisława Czernik.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.