Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Dylematy młodości

środa, 25 czerwca 2014
Kluby: Dylematy młodości

25 czerwca Dyskusyjny Klub Książki „Kopernikus” przy Filii nr 2  Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprosił klubowiczki do rozmowy o książce Małgorzaty Cichalewskiej pt.  „Lato Joanny”.

„Lato Joanny” to historia 22-letnia studentka, która żyje w dwóch światach, mając jednocześnie poczucie, że do żadnego z nich nie pasuje. Pierwszy świat to niewielka wieś mazurska, gdzie wszyscy wszystkich znają, każda plotka rozchodzi się w tempie zastraszającym a nauka jest postrzegana jako niepotrzebna strata czasu. Drugi to Warszawa – miasto, do którego wyjechała na studia. Joanna uczyła się, zdała maturę i dostała się na studia z nadzieją na „wyrwanie” się z rodzinnych stron. Teraz gdy już mieszka i studiuje w Warszawie ma poczucie, że tak naprawdę nigdy nie pasowała ani do rodzinnej wsi, ani do wielkomiejskiego życia, które - jej zdaniem - polega przede wszystkim na udawaniu kogoś, kim naprawdę się nie jest. Nieoczekiwanie, kiedy, podczas wakacji, wraca w rodzinne strony spotyka człowieka, który odmieni jej życie. 

Klubowiczki odebrały książkę Cichalewskiej pozytywnie, choć nie do końca zgodziły się z przedstawionym tam obvrazem wsi.  Lekka książka, w sam raz na lato, podoba mi się, że narracja przeplatana jest pamiętnikiem, przez to dobrze się ją czyta – powiedziała pani Halina – chociaż jest w niej pewna niekonsekwencja jeśli chodzi o czas rozgrywania się akcji.

Podoba mi się wiarygodne ukazanie rodzącej się więzi Joanny z Tomaszem, która powoli zmienia się w inne głębsze uczucie – dodała pani Ela – Nie bez znaczenia jest fakt, że przy nim  może pozostać sobą, nie musi niczego i nikogo udawać. Wieś przedstawiona w książce jest mocno przerysowana - podsumowała pani Halina.

Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie

Wszystkich zainteresowanych spotkaniami Dyskusyjnego Klubu Książki „Kopernikus” klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle pod nr tel. 13 446 9001 lub e-mail : filia2@mbp.jaslo.pl.