Kluby: Emocje, moralność i medycyna

wtorek, 20 maja 2014
Kluby: Emocje, moralność i medycyna

20 maja 2014 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Kopernikus” przy Filii nr 2  Miejskiej Biblioteki Publicznej w czasie którego dyskutowano o decyzjach podejmowanych przez bohaterów  książki Moniki Szwai - Zupa z ryby Fugu.

W książce poruszane są ważne problemy społeczne: trudności z zajściem w ciążę, zapłodnienia in vitro, matek zastępczych. Główna bohaterka, Anita, po wielu nieudanych próbach i naciskach ze strony rodziny i znajomych podejmuje trudną decyzję o wynajęciu matki zastępczej, by urodziła jej dziecko.Ta decyzja, podjęta pod wpływem impulsu, ma dla wszystkich daleko idące konsekwencje
i stwarza sytuację z której nie ma żadnego dobrego wyjścia, można tylko wybierać najmniejsze zło.

Poruszane problemy - powiedziała pani Ela - mają zwolenników i przeciwników, w książce Szwai ukazane są wielowarstwowo, z różnych punktów widzenia. Mirka podejmując decyzję o oddaniu dziecka wykazała się dojrzałością i brakiem egoizmu, kierowała się dobrem dziecka.

Nie mam zdania co do in vitro Pewnie musiałabym się ustosunkować gdyby mnie to dotyczyło, uważam, że na ten temat powinni się wypowiadać tylko ci, których to dotyczy - powiedziała pani Halina.

Trująca książka - podsumowała pani Helena - fałszywa przyjaciółka, nachalna teściowa, Anita słaba i dająca sobą manipulować, Miranda odrzucona przez rodzinę, Florek - dewot i bigot, jedynie grupa seniorów ma poukładane w głowie i wnosi trochę humoru.

Dyskusyjny Klub Książki  „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle pod nr tel. 13 446 9001 lub e-mail : filia2@mbp.jaslo.pl