Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Geniusz i smak

wtorek, 24 czerwca 2014
Kluby: Geniusz i smak

24 czerwca 2014 r. w DKK Liberatorium” MBP w Jaśle była okazja do rozmowy o  biografii Tove Jansson z rzetelną dokumentacją Boel Westin.

Dlaczego Muminki i ich świat wciąż jest atrakcyjny dla mniejszych i starszych czytelników? Czy egzystencjalny i ponadczasowy wydźwięk historii o małych trollach mimo upływu czasu, ciągle jest aktualny? Odpowiedź po lekturze biografii zdaje się nasuwać sama.  Muminki towarzyszyły Tove przez całe życie. Jej biografia to wnikliwe studium Muminków – powiedziała Urszula Wójcik.

Staranne wykształcenie, czas który poświęciła na samorozwój procentował nie tylko w jej twórczości literackiej, ale głównie artystycznej. Czuła się przede wszystkim malarką, której trudna sztuka ilustracji i malowania fresków al secco nie jest obca. W doskonałym stopniu posiadła umiejętność przekształcania swoich fobii w atuty, a sama A. Lindgren ceniła jej geniusz i smak.
Dzieciom i wnukom Marii Majchrowicz opowieści o Muminkach towarzyszą cały czas. Waldemar Tokarczyk już od dawna zafascynowany jest literaturą i  mentalnością Skandynawów.

Nie spotkałam dotychczas  wśród kobiet artystek osobowości tak zintegrowanej wewnętrznie wokół swoich osobistych wyborów, priorytetów życiowych i artystycznych, tak silnej i niezłomnej w dążeniu do celu, skoncentrowanej na sztuce a jednocześnie bezwzględnie uczciwej w swoich działaniach i kontaktach z ludźmi. Całe bogactwo jej życia wewnętrznego znajduje ujście w działalności artystycznej, pochłania ją wiele dziedzin a to co robi jest perfekcyjne – powiedziała na zakończenie spotkania Stanisława Czernik.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.