Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Horror dla nastolatek

wtorek, 19 sierpnia 2014
Kluby: Horror dla nastolatek

Co się stało z Eweliną? Czy las otaczający dom Eweliny jest magiczny? Czy przyroda może dokonać zemsty?

Na te i inne pytania poszukiwali odpowiedzi uczestnicy spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani”, działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. 13 sierpnia 2014 roku miłośnicy mrocznych klimatów spotkali się w Oddziale dla Dzieci MBP w Jaśle na dyskusji o książce Grzegorza  Gortata Ewelina i Czarny Ptak.  Powieść zdobyła wyróżnienie IBBY 2013 w kategorii literackiej. Jest  jedną z trzech powieści autora z serii "Lepiej w to uwierz”.
Dyskusja, przeprowadzona metodą sześciu kapeluszy Edwarda de Bono, wywołała wiele emocji. Wybór koloru kapelusza okazał się prosty,  gdyż każdy z uczestników preferował inne stanowisko. Nałożenie kolorowego kapelusza ułatwiło identyfikację poglądów.
Młodzi czytelnicy zastanawiali się  czy Ewelina mogła przeciwstawić się intrygom dorosłych.
Dziewięcioletnia Ewelina zostaje sama po śmierci matki. Jej ojciec podróżnik przebywa gdzieś na końcu świata. Dziewczynka zgodnie z zapisem notarialnym ojca ma wybrać opiekuna prawnego, który będzie dysponował jej majątkiem. Dyrektorka sierocińca, pani Bruber, adwokat Vincent Krammer, pastor Martin oraz doktor Sobel, udając przyjaciół zatroskanych losem dziewczynki dążą do zawładnięcia jej majątkiem. Nie unikają drastycznych metod, a nawet zbrodni.
Oliwia zwróciła uwagę na naiwność dziewczynki w relacjach z dorosłymi, ale jak zauważyła, Ewelina miała tylko dziewięć lat i wierzyła opiekunom. Anetę uderzyła bezsilność dziewczynki, która będąc przecież tylko dzieckiem, nie mogła przeciwstawić się skutecznie dorosłym. Klaudia podsumowała, ze powieść jest przerażająca i smutna, ale jednocześnie intrygująca i przeczytała ją jednym tchem. Nie poleciła by jej jednak młodszym czytelnikom. W jej ocenie to horror dla nastolatek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.