Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Intrygujące kobiety

wtorek, 22 września 2015
Kluby: Intrygujące kobiety

O znanych i mniej znanych kobietach dwudziestolecia międzywojennego rozmawialiśmy 22 września br. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Kopernikus”  Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Inspiracją do dyskusji była książka Sławomira Kopra „Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej”.

Mądre i piękne, wykształcone i niezależne - miały wpływ na politykę, kształtowały trendy w literaturze, sztuce i modzie a ich życie prywatne naznaczone było wieloma skandalami.

Klubowiczki były zgodne, że i obecnie i prawie 100 lat temu życie elit towarzyskich, politycznych i artystycznych było dalekie od moralnej doskonałości. W książce „Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej” znajdujemy opis zdrad, rozwodów, rodzin patchworkowych. 
Autor przytacza dowcip o spędzaniu świąt w rodzinnym gronie, który krążył w latach dwudziestych XX wieku na warszawskiej ulicy „…będzie moja żona, narzeczony mojej żony, moja narzeczona, jej mąż oraz żona narzeczonego mojej żony”.
To całkiem jak u dzisiejszych celebrytów – powiedziała pani Ela. Prawdziwe i rzetelne portrety  osób i czasów, ale bardzo subiektywnie opisane przez autora - stwierdziła pani Halina. Pani Helena podsumowała, że brak środków masowego przekazu hamował przepływ informacji o ówczesnych elitach do reszty społeczeństwa.

Dyskusyjny Klub Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle pod nr tel. 13 446 9001 lub e-mail : filia2@mbp.jaslo.pl