Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Jak samotny szeryf

środa, 23 kwietnia 2014
Kluby: Jak samotny szeryf

23 kwietnia Dyskusyjny Klub Książki Kopernikus w Filii nr 2  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle zaprosił Klubowiczki do rozmowy o książce Bogusława Kaczyńskiego „Jak samotny szeryf”.

„Jak samotny szeryf” jest zbiorem 155 wywiadów jakich autor udzielił do prasy, radia i telewizji w latach 1977 – 2009. Długo by wymieniać zasługi tak nietuzinkowej osoby, jaką jest Bogusław Kaczyński - autor tej i wielu innych książek, a przede wszystkim miłośnik i popularyzator muzyki poważnej, opery i operetki, krytyk muzyczny, publicysta, prezenter, autor wielu programów telewizyjnych i radiowych.

W zebranych wywiadach Bogusław Kaczyński wraca do wspomnień z dzieciństwa i młodości, przypomina ludzi, z którymi los go zetknął, odkrywa drogę swojej kariery. Autor spogląda wstecz na swoje życie w poczuciu, że przemierzał je samotnie, mając u boku jedynie ukochaną muzykę, której wszystko poświęcił. Samotność i niezależność-jak twierdzi- dawały mu z jednej strony poczucie wolności, z drugiej zmuszały do ciągłej walki ze wszystkimi i o wszystko.

Podziwiam jego kindersztubę, zaangażowanie i pasję. Bogusław Kaczyński to człowiek jedyny w swoim rodzaju - powiedziała pani Ela. 

A ja uważam, że jest bardzo wyniosły i samolubny - powiedziała pani Helena.  To wina wychowania, od dziecka był kształcony na gwiazdę, nie miał prawdziwego dzieciństwa, nie umiał bawić się z rówieśnikami, nie nauczył się życia w grupie, to typowy indywidualista.

Inna sprawa to rodzina - dodała pani Halina.  Bogusław Kaczyński twierdzi, że byli bardzo zżyci, ale z jego opowieści wynika, że dzielili się tylko tym co dobre, a „choroby to był temat tabu, obowiązywała zasada ukrywać, nie martwić bliskich”. Czy o kłopotach z rodziną nie rozmawiamy ? Czy rodzina nie powinna się wspierać w ciężkich chwilach? - pyta dalej pani Halina.

Tacy ludzie wpędzają mnie w kompleksy - podsumowała pani Helena.

Po przeczytaniu tej książki utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Bogusław Kaczyński to człowiek o zdecydowanych poglądach, nieustająco wytrwały i bardzo wymagający, również od samego siebie, człowiek, który swoją hardością ducha pokonał wiele przeciwności, w tym ciężki udar mózgu, po którym udało mu się wrócić do pracy.


Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle pod nr tel. 13 446 9001 lub e-mail : filia2@mbp.jaslo.pl