Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Jednakowość

wtorek, 19 września 2017
Kluby: Jednakowość

Po wakacyjnej przerwie Dyskusyjny Klub Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprosił 19 września 2017 r. na dyskusję o książce Lois Lowry „Dawca”.

„Jednakowość” to cel nadrzędny świata, w którym żyje Jonasz. Świata z pozoru idealnego: bez chorób, wojen, głodu, wszystko zaplanowane od narodzin do śmierci. Ale to świat bez uczuć, kolorów i bez możliwości wyboru - jakiegokolwiek. Dzieci od najmłodszych lat są szkolone do posłuszeństwa i uprzejmości, wszelki bunt i niedostosowanie jest karane nawet  „zwolnieniem” z życia. W wieku 12 lat dostają przydział obowiązków, do których są szkolone przez następne lata.
Jonasz zostaje nowym Odbiorcą, czyli jedyną osobą w społeczności, która w swojej świadomości przechowuje wspomnienia, zarówno te piękne i radosne - pory roku, uczucia, żeglowanie po morzu, ale też tragiczne i bolesne - wojny, choroby, śmierć.

Czy to na pewno fantastyka – zastanawiała się pani Helena. – Bo według mnie to książka psychologiczna o najgorszym z możliwych manipulowaniu ludźmi. Powiedziałabym nawet, że wręcz ubezwłasnowolnieniu dużej grupy ludzi, w którym rządzący nie wahają się używać kar cielesnych i kary śmierci, by ich sobie podporządkować w idealnym - w ich mniemaniu - świecie.

Narzucając innym swoją wizję świata nie uszczęśliwimy nikogo, a na pewno doprowadzimy do buntu –  dodała pani Halina.

W książce zebrane są najgorsze i najbardziej nieludzkie systemy sprawowania władzy jakie znamy. Szkoda, że takich książek nie czytają przywódcy państw totalitarnych –  podsumowała pani Grażyna.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle -  nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl