Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Kapłan – zawód czy powołanie?

wtorek, 23 października 2018
Kluby: Kapłan – zawód czy powołanie?

23 października  2018 r. Dyskusyjny Klub Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Jaśle zaprosił na dyskusję o książce „Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość” – księdza Jana Kaczkowskiego i Piotra Żyłki.            

Zmarły przed dwoma laty ksiądz Jan Kaczkowski – onkocelebryta – jak sam siebie nazywał, w szczerej  rozmowie z Piotrem Żyłką. Opowiada o swoim powołaniu, chorobie i rodzinie, o drodze do kapłaństwa i pracy w hospicjum.  Odważnie i z dystansem mówi o kościele, księżach i zakonnikach oraz o błędach popełnianych przez niektórych z nich.               

Jego droga do kapłaństwa nie była taka oczywista i łatwa – zauważyła pani Maria.   
– Pochodził przecież z rodziny, której kościół nie był po drodze, a mimo to rodzice uszanowali jego wybór. I myślę że tutaj możemy mówić o prawdziwym powołaniu.

Pani Helena zgodziła się z panią Marią dodając: Nawet twarz i uśmiech księdza Kaczkowskiego napawa optymizmem i sprawia, że wierzy się we wszystko o czym mówi. Życzyłabym sobie więcej takich ludzi wśród kapłanów. Jego wypowiedzi o pedofilii, homoseksualizmie księży są równie szczere, jak te o chorobie  i pracy kapłana w hospicjum.

Prawdziwe powołanie wśród księży niestety nie jest takie częste, a szkoda, bo tacy kapłani przyciągają młodych ludzi do kościoła – zakończyła dyskusję pani Halina.    

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle -  nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl