Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Kobiety dyktatorów

wtorek, 21 czerwca 2016
Kluby: Kobiety dyktatorów

O znanych i mniej znanych dyktatorach oraz o kobietach, które pomagały im w drodze do władzy,  rozmawialiśmy 21 czerwca 2016 r.  na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Kopernikus”  Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, omawiając książkę  Diane Ducret  „Kobiety dyktatorów”.

W książce przedstawione są nieprawdopodobne, ale prawdziwe losy kobiet, które kochały przywódców politycznych różnych krajów. Kochały, jak się później okazało zbrodniarzy i despotów, pomogły im w dojściu do władzy, same też tej władzy i profitów z niej płynących pragnęły. Jakie były motywy ich postępowania? Czy trwały w związkach  z własnej woli?

Pani Ela zauważyła, że niektóre kobiety biernie poddawały się losowi i zachciankom swoich mężczyzn, a inne brały aktywny udział w ich życiu i działalności politycznej, nierzadko kreując ich na liderów.  Natomiast inne, wręcz chore z ambicji, prześcigały się w złych uczynkach. Jeszcze inne były po prostu zafascynowane tymi silnymi, władczymi mężczyznami. Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że władza działa jak narkotyk.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle -  nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl