Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Lato jak stół biesiadny

poniedziałek, 07 sierpnia 2017
Kluby: Lato jak stół biesiadny



Lato - jak stół biesiadny żeńcom podany, ziemia w przededniu wielkiego żniwa, złotą symfonię słońce dogrywa – pisze Kazimiera Zawistowska w jednym z piękniejszych  sonetów młodopolskich.

Nareszcie i nas lato rozpieszcza upalnymi dniami, choć wiosną wszystko umarzło i zbiory w tym roku są marne – ubolewały „Michaliny”. Jednak nie byłyby tak znakomitymi gospodyniami, gdyby nie zapełniły zapasami piwnic i spiżarni.  Przetwory dla Marii Gubały to „zatrzymywanie lata w słoikach”. Jadwiga Chochołek częstowała zebranych pysznym dżemem truskawkowym. Jednak na stole królowały ogórki. Pieczenie chleba należy już do tradycji „Michalin”. Mówiła o nim Krystyna Pilch /„Polski chleb”/.

Sierpień to czas dziękczynienia za plony. O obrzędach związanych ze Świętem Matki Boskiej Zielnej przypomniała Józefa Trznadel. Wciąż żywa jest tradycja wicia wieńca dożynkowego. Często prezentowałyśmy je w Częstochowie i Dębowcu – wspomina Helena Jarecka, artystka z Trzcinicy.

Przez pola zielone
idzie piękna Pani
zbiera kłosy, kwiaty, zioła.
Śpieszno jej – bo Syn już czeka
śpiew aniołów też Ją woł
a – recytowała Maria Tomasik.

Teresa Macek na zakończenie spotkania, jako wyraz staropolskiej tęsknoty przeczytała fragment „Pieśni o ziemi naszej” Wincentego Pola:

(...)
Toteż znajdziesz w każdej porze
W bród wszystkiego, jak w komorze:
Czy w krajance, czy w gomółce,
Jest w serniku ser na półce.
Wiszą kumpie i wędliny,
I półgęski, i świniny;
Obok w długich żerdziach ryby;
Z siatki pachną leśne grzyby.

(…)

MBP w Jaśle