Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Magia tworzenia

wtorek, 25 września 2018
Kluby: Magia tworzenia

25 września 2018 Dyskusyjny Klub Książki „Zaczytani”, działający w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. gościł na spotkaniu Izabelę Zalewską, laureatkę XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Liryczne Jasło.

Każdy marzy o znalezieniu magicznego sposobu na pisanie, ale czy coś takiego istnieje? Z naszej dyskusji, w której porównaliśmy metody pracy znanych twórców, wynika, że dla każdego ten przepis jest inny. Hemingway miał zasadę pięciuset słów każdego dnia, Kurt Vonnegat wielokrotnie przepisywał każdą stronę,  aż według niego była idealna, a Asimov nie czytał tego, co napisał i nie wprowadzał poprawek.

Dla mnie – twierdzi Iza – pisanie to rodzaj wewnętrznej potrzeby. Mogę tworzyć „z biegu”. Zacząć opowiadanie podczas lekcji matematyki i „doszlifować” je w domu.
Wśród pytań do laureatki XXIII OKLTDiM znalazły się m.in. pytania o źródła inspiracji i czas jaki zajmuje jej napisanie opowiadania.
Jej inspiracją jest codzienne życie i muzyka, zarówno rozrywkowa jaki i poważna.  Woli realizm,  umieszcza bohaterów w świecie przypominającym ten, w którym żyje. Unika fantastyki. Marzy o napisaniu i wydaniu powieści.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.