27 maja 2021 w Dyskusyjnym Klubie Książki „Liberatorium” MBP w Jaśle rozmawialiśmy o sile i determinacji w dążeniu do doskonałości i perfekcji, które świadczą o oryginalności malarstwa Fabienne Verdier. Swoje doświadczenia zawarła w książce „Pasażerka ciszy. Dziesięć lat w Chinach”.
Przyroda, samotność i ciężka praca to żywioły francuskiej artystki. Dzięki nim osiągnęła doskonałość i wytyczyła własną ścieżkę w sztuce. Jej wspomnienia z pobytu w Chinach, studia w Instytucie Sztuk Pięknych w Syczuanie i trudna nauka malarstwa i kaligrafii złożyły się na wspomnienia, które są hołdem oddanym ostatnim wielkim mistrzom.
Opowieść autorki jest fascynująca, szczera i nie pomija najbardziej drastycznych zdarzeń i obrazów z jej dziesięcioletniego pobytu w Chinach. Pokazuje nędzę ludzi, okrucieństwo i zniszczenia, a jednak w tym strasznym i przygnębiającym obrazie odnajduje punkty świetliste, piękne i wzruszająco głębokie. Te punkty to napotkani ludzie, życzliwi i żywotni, wzrastający w koszmarnych warunkach, tak jak młoda zielona trawa porastająca gruzowiska i cmentarze – powiedziała Stanisława Czernik.
Również niesamowite wrażenie robi muzyka fruwających gołębi na niebie – ich miłośnicy przyczepiają im do łapek maleńkie gwizdki, które podczas lotu ptaka uruchamiają się i grają niemalże symfonie muzyczne – uzupełniła z zachwytem Barbara Tora.
Teresa Furmanek-Wnęk stwierdziła, że muzyka stanowi integralną część malarstwa Francuzki. Halina Wojdyła zwróciła uwagę na moralny aspekt sztuki, który zabrania robić czegoś w imię tzw. wyższego dobra.
Niezwykły jest opis aktu twórczego, kiedy artystka usiłuje pozyskać energię krążącą między Niebem a Ziemią – powiedziała na zakończenie Krystyna Ziemba.
Dyskusyjny Klub Książki „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.