Kluby: Milkną dzwony, kołaczą kołatki, przepłakane Gorzkie Żale

wtorek, 08 kwietnia 2014
Kluby: Milkną dzwony, kołaczą kołatki, przepłakane Gorzkie Żale

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle 8 kwietnia 2014 r. Klub „Michalina” uroczyście obchodził przedwielkanocne spotkanie.

Artystki ludowe przywiozły ze sobą pisankowe arcydzieła. Wśród nich znajdowały się  frywolitkowe pisanki Barbary Rodak, makaronowe Heleny Jareckiej, kolorowe kurczaki Marianny Romanek i cekinowe cudeńka Marii Bielamowicz. Uznanie wzbudziły  piękne pisanki tworzone przez Teresę Macek, artystka z Sądkowej pokazała zebranym jak je robi. Sama jednak przyznała, że najbardziej lubi komponować kartki świąteczne techniką pergamano i haftu krzyżykowego.
O wielkopostnych, już nieco zapomnianych tradycjach, piękną prozą poetycką opowiedziała Józefa Trznadel. Dowiedzieliśmy się, dlaczego dawniej kobiety w Wielki Piątek zakładały na głowę czarne chusty i dlaczego tak ważna jest symbolika ognia. Tematy wielkopostne i wielkanocne przewijały się też w wierszach B. Samborskiej, K. Pilch,  M. Bielamowicz i M. Słowik.
Nastrój Wielkiego Postu wiąże się z radosnym oczekiwaniem, jak w wierszu
M. Gubały:
Nagie ramiona srebrem rozkwitły,
Nagie ramiona złoty pył sypią,
W tkliwym powiewie, zwiastunie wiosny
Święta radosne idą.
Z głów szary popiół opadł,
(…)
Milkną dzwony
Kołaczą kołatki
Udeptana Droga Krzyżowa
Przepłakane Gorzkie Żale.

(…)

Dodatkową okazją do radości były imieniny poetki z Ujazdu Bernadety Samborskiej oraz  fakt wyróżnienia za osiągnięcia w dziedzinie kultury Marii Słowik.