6 czerwca 2023 r. spotkałyśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki na rozmowie „z oddechem” o najnowszej powieści „Agla” Radka Raka. Podążając śladami głównej bohaterki, poznawałyśmy świat stworzony przez autora i tropiłyśmy kulturowe, historyczne i literackie nawiązania.
Rozmowa była o tyle trudna, że mamy świadomość, że poznałyśmy dopiero pierwszą część historii Sofji Kluk, i zapewne spojrzałybyśmy na nią inaczej, wiedząc to, co z pewnością wie już autor książki, planując kolejne tomy powieści. Analizowałyśmy detale, „czepiałyśmy się” słów, zastanawiałyśmy się nad niedokończonymi wątkami. Ujęła nas bogata wyobraźnia, a jednocześnie perfekcjonizm i dbałość o każdy szczegół z jakimi Radek Rak stworzył zarówno główną bohaterkę, jej emocje, przeżycia, a nawet fizjologię, jak również miasto, krajobraz, strukturę społeczną, ideologię. Wczytując się w kolejne strony powieści, próbowałyśmy zgłębić sens kabalistycznych zaklęć, istotę teorii gnozy i tajniki entomologii. Być może opowieść była dla nas tym bardziej wciągająca, że choć toczy się w wymyślonym uniwersum, to jednak mówi o historiach, przedmiotach, wydarzeniach, a nawet (choć nie wprost) miejscach, które są nam znane.
Chociaż przyznajemy, że „Agla” to niezwykła książka o poznawaniu siebie, samoakceptacji i (tak!) kobiecości, trochę brakło nam pespektywy innej niż perspektywa Sofji Kluk, chętnie spojrzałybyśmy na tę niecodzienną dziewczynę, ale też na miasto Tybil w ogóle, oczami innych bohaterów i z ochotą zagłębiłybyśmy się także w ich historie. Być może będzie ku temu okazja w kolejnych tomach trylogii - planujemy po nie sięgnąć, gdy tylko się ukażą.