Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Nie zamykam się w kolorze

wtorek, 19 listopada 2013
Kluby: Nie zamykam się w kolorze

19 listopada gościem Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle był artysta malarz – Piotr Kolanko.
 

Malarstwo to nie tylko zawód ale i pasja. Mój proces twórczy się nie kończy – powiedział. Już w dzieciństwie szukał  języka,  którym może wyrazić skomplikowane treści. Obraz był właśnie takim konkretem, a pierwsze eksperymenty z materią dały mu solidny warsztat. W estetyce swoich prac skupia się na syntezie formy i redukcji do symbolu. Glamour  go nie pociąga i sam definiuje piękno, które dostrzega w brzydocie. Odchodzi od malarstwa realistycznego na rzecz deformacji.

Za  ważny w procesie twórczym uważa cykl „Anonimowość miasta”. Opisuje komunikacji międzyludzkiej i wszechobecną  samotność. Opowiada historie ludzi, znajdujących się na życiowym rozdrożu. Oswaja męskie obsesje i fobie. Patrząc na obrazy jasielskiego malarza ma się wrażenie, że autor porusza się w bardzo oszczędnej kolorystyce z charakterystyczną czerwienią, która wytwarza światło. Nie zamykam się w kolorze – powiedział. Swój dialog z widzem nie ogranicza tylko do malarstwa. Na spotkaniu prezentował nagrania z wykonanych przez siebie i innych artystów ciekawych i zaskakujących instalacji.
 

Młody malarz jest co prawda  na początku drogi, jednak jego plany są dalekosiężne. Życzymy aby jego wrodzony optymizm pozwolił mu podążać ścieżką, o której marzy.