Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Pisane przez życie

wtorek, 31 stycznia 2017
Kluby: Pisane przez życie

O wyborach, jakie stawia przed nami życie, rozmawialiśmy 31 stycznia 2017 r. na  spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Koperniku” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Oparliśmy się na książce Lidii Witek  „Wybór Marty”.

Marta jest zdolnym architektem, prowadzi spokojne i zaplanowane życie. Wszystko się zmienia, kiedy Marta - chcąc pomóc swojej kuzynce - pod wpływem emocji decyduje się adoptować jej nowo narodzone dziecko. Decyzja ta całkowicie zmienia jej dotychczasowe poukładane życie osobiste i zawodowe.

Pani Halina zauważyła, że wzorem postępowania Marty była Adela, jej sąsiadka i przyjaciółka, która w czasie wojny uratowała małego chłopca. Marta w swojej chęci pomocy nie dostrzega tego, że czasy się zmieniły i jest zdumiona, że większość znajomych odbiera jej decyzję jako dziwactwo.

Można sobie zadać pytanie, czy wybór Marty jest tak naprawdę jej wyborem, czy tylko chęcią powielania wzoru Adeli - dodała pani Grażyna.

Inny problem dostrzegła pani Helena: Poświęcenie całej siebie dla dobra innych spowodowało, że Marta nie potrafiła stworzyć prawdziwego domu dla siebie, o którym od dzieciństwa marzyła, a wtedy trudno stworzyć szczęśliwy dom dla dziecka.

W chęci pomocy innym nie można przekraczać pewnych granic, gdyż próg wytrzymałości u każdego jest inny, a przekroczenie go może się tragicznie skończyć - podsumowała dyskusję pani Ela.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle -  nr tel. 13 446 90 01
lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl