Kluby: Przepowiednia, przeznaczenie i rodzinne tajemnice

środa, 19 lutego 2014
Kluby: Przepowiednia, przeznaczenie i rodzinne tajemnice

19 lutego Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprosił czytelniczki do „Cukierni pod Amorem”, czyli na dyskusję o książce Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.

"Cukiernia pod Amorem - Zajezierscy" to pierwsza część trzytomowej sagi o Gutowie, opowiadająca historię rozkwitu i upadku jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów. Autorka opisuje losy kilku pokoleń kobiet (i ich mężczyzn) w malowniczej scenerii dziewiętnastowiecznych dworków oraz współczesnej prowincji. Znakomicie oddaje koloryt epoki, zarówno jeśli chodzi o realia życia codziennego, jak i przełomowe wydarzenia historyczne. Przeplata przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną opowieść o silnych kobietach, ich marzeniach i namiętnościach.

To książka, w której jest miłość, zdrada i pokręcone ludzkie losy, dlatego wciąga i z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg - powiedziała pani Ela. Jest też tajemnica - dodała pani Halina - ale jak mówi jedna z bohaterek: „ Urok tajemnicy polega na tym właśnie, że jest tajemnicą, a rozwiązana często staje się banałem”. Panią Helenę uderzyła postawa współczesnego pokolenia - Ma być dobrze i bez wysiłku, nie chodzi o pracę tylko o biznes. Pani Marii natomiast najbardziej wryły się w pamięć słowa jednej z bohaterek - Zuzanny, zielarki i czarownicy - o nieuchronności ludzkiego losu: Sprawy najlepiej układają się pozostawione same sobie. Dyskretna obserwacja im nie szkodzi, ale próba prostowania ścieżek losu przynosi często opłakane skutki.

Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle pod nr tel. 13 446 9001 lub e-mail : filia2@mbp.jaslo.pl