Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Srebrzysty świat

czwartek, 24 września 2015
Kluby: Srebrzysty świat

Co zrobić kiedy życie przypomina horror, ciotka zaczyna chodzić po suficie i nie ma kogo prosić o pomoc? Odpowiedź na te pytania znaleźli uczestnicy spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani” w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, którzy 24 września 2015 r. dyskutowali o książce Mariusza Szczygielskiego Za niebieskimi drzwiami.

Bohater książki, Łukasz Borski, podczas wypadku samochodowego doznaje urazu nóg, a jego matka zapada w śpiączkę. Chłopakiem zajmuje się siostra matki – ciotka Agata, prowadząca rodzinny pensjonat nad morzem. Łukasz zamieszkuje w pokoju z niebieskimi drzwiami,  który kiedyś należał do jego  matki. Kiedy w ataku złości puka i wali w drzwi swojego pokoju odkrywa, że otwierają się one do innego świata. Później sprawdza kilka innych drzwi w pensjonacie i one także, po wystukaniu odpowiedniego kodu, prowadzą do tajemniczych, czasem niebezpiecznych miejsc. Po wizycie u Krwawca – jedynego mieszkańca srebrzystego świata,  nieświadomie sprowadza srebrne nici. Dają one początek zarazie, która atakuje jego ciotkę. A to jeszcze nie koniec zaskakujących wydarzeń.

Opinie klubowiczek na temat książki były podzielone. Oliwia była pod wrażeniem fabuły. Ewelinie nie podobało się zakończenie: Gdyby Harry Potter obudził się na końcu i okazałoby się, że wszystko mu się śniło, czy to byłoby  fajne? – zapytała. Olga stwierdziła: Być może każde drzwi na świecie, jeśli zastukać w nie w odpowiedni sposób prowadzą do innych światów? To zainspirowało uczestników spotkania do narysowania własnych drzwi i światów za nimi i tak powstały kolorowe lub mroczne obrazy.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.