Kluby: Święci na co dzień

wtorek, 21 lutego 2017
Kluby: Święci na co dzień

21 lutego 2017 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Koperniku” Filii nr 2  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  rozmawiali o książce Szymona Hołowni  „Święci codziennego użytku”.

W książce „Święci  codziennego użytku” Szymon Hołownia  subiektywnie i z humorem przedstawia krótkie życiorysy świętych, którzy nie zawsze byli „święci”. Sam mówi, że kolekcjonuje ich jak znajomych na Facebooku. Nie są to znajomości do końca bezinteresowne - pielęgnowanie ich przynosi efekty. Hołownia podpowiada czytelnikowi „specjalizacje” świętych i przypomina, do którego z nich zwracać się w razie potrzeby.

Dyskusję rozpoczęła pani Grażyna, którą książka rozczarowała: Nie przemówił do mnie, za dużo jest tam samego Hołowni, a za mało świętych. Z tą opinią nie zgodziła się pani Halina, która powiedziała:  Hołownia uczłowieczył tych świętych, sprowadził ich na ziemię.  Przez to są nam bliżsi i bardziej ludzcy.

Dyskusję podsumowała pani Helena mówiąc: Ziemskie życie świętych było różne, nie zawsze „święte,  ale sztuką jest być świętym na co dzień.

Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.