Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Szczęście prowincjonalne

czwartek, 19 września 2019
Kluby: Szczęście prowincjonalne

Po wakacyjnej przerwie Dyskusyjny Klub Książki Kopernikus" Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle przy  ul. Kopernika 8, zaprosił na dyskusję  o książce Katarzyny Enerlich  – „Prowincja pełna gwiazd". Spotkanie odbyło się 19 września.                        

Ludmiła uważa, że „prowincja, to nie stan umysłu, ale miejsce do życia w prostocie    i zachwycie nad światem”. Jej prowincją jest Mrągowo i Mazury, tu chce żyć, wychowywać dzieci i realizować swoje pasje. Prowincja Ludmiły jest też miejscem bardzo ciekawym historycznie. To tutaj spędził dzieciństwo jej niemiecki teść – Hans, tutaj też, z pomocą przyrodniej siostry Hani, odkrywa swoje żydowskie korzenie. 

Pani Halinie podobało się, że książka porusza wiele ciekawych problemów,  między innymi, jak ważne są dla człowieka korzenie i przynależność do swojego miejsca. Natomiast nie zachwycił jej styl, który uznała za nudnawy. Pani Grażyna zgodziła się, że wprawdzie nie czyta się tego fajnie, ale ciekawe jest podejście sióstr do nowo odkrytych korzeni żydowskich. Ludmiła przyjęła to spokojnie, a Hania weszła w to dziedzictwo całą sobą, zmieniając się z dnia na dzień w ortodoksyjną Żydówkę. Ciekawe jak długo w tym wytrwa – zastanawiała się pani Ela.

Panią Marię drażniło zachowanie głównych bohaterów – zachowywali się nie jak  ludzie dojrzali, ale jak nastolatkowie, nie do końca pewni swoich uczuć.

„Prowincja pełna gwiazd” to książka, która pomimo licznych mankamentów ma też swoje dobre strony i warto ją przeczytać – podsumowały klubowiczki.

Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle pod nr tel. 13 446 9001 lub e-mail : filia2@mbp.jaslo.pl