Gdzie można spotkać awanturobota? Czym jest luridium? Jak odnaleźć tajemniczą żelazną bramę ukrytą w podziemiach londyńskiego metra? Te niezwykłe pytania zaprzątały umysły uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki “Zaczytani” podczas dyskusji o książce Bobbiego Peersa „William Wenton. Instytut szyfrów” 27 marca 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.
Bobbie Peers jest twórcą filmowym, a „William Wenton. Instytut szyfrów” to jego debiut pisarski, którym od razu zdobył uznanie, gdyż książka uzyskała status norweskiej Książki Roku 2016.
William Wenton zostaje adeptem Instytutu Badań Postludzkich. Nauka w Instytucie umożliwi mu uzyskanie tytułu łamacza szyfrów, do czego ma predyspozycje od urodzenia. Teren Instytutu jest niezwykłym miejscem, pełnym tajemnic i wytworów techniki o jakich nikomu się nie śniło. Oprócz hybryd i orbów można tam znaleźć dergenerator, kurczomat i czasostwarzarkę. William w dzieciństwie uległ poważnemu wypadkowi, który mógł okazać się śmiertelny. Przeżył tylko dzięki tajemniczemu pierwiastkowi o nazwie luridium, o którym wiedzą tylko nieliczni, pomimo że istnieje od wieków.
Klubowicze jednogłośnie orzekli, że powieść ma ciekawą, wciągającą fabułę, wartką akcję i przeczytanie jej sprawiło im wielką przyjemność. Pozostaje tylko czekać na następne części.
Powieść wciągnęła nas na tyle, że sami próbowaliśmy wymyśleć szyfry i nazwy określające nowe choć nieistniejące pierwiastki oraz opisać ich nadzwyczajne właściwości – stwierdzili zgodnie klubowicze.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.