21 sierpnia 2017 r. w Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o filmie Ryszarda Bugajskiego „Układ zamknięty”.
To film o rodzeniu się zła – mówi reżyser w jednym z wywiadów. Interesujące są motywy, którymi kieruje się główny bohater Prokurator Andrzej Kostrzewa. Tworząc sieć intryg wykorzystuje naczelnika US i podwładnego sobie Prokuratora Kamila Słodowskiego. Chęć zemsty i ogromne pieniądze dają mu asumpt do działania i zniszczenia firmy „Nawar”, która jest własnością trzech młodych przedsiębiorców. Przy okazji dewastuje fizycznie i psychicznie ich rodziny. Poronienia, gwałty, degradacja fizyczna i psychiczna – to bilans posunięć Kostrzewy. Znakomita jest pierwsza scena, która przedstawia oficjalne otwarcie „Nawaru”, uświetnione występem śpiewaczki Doroty Maj (prywatnie siostry jednego z przedsiębiorców). Jej śpiew w pozornie idyllicznej scenerii zapowiada tragiczne wydarzenia.
-To film, który „wysadza widza z krzesła”, wywołując poczucie zagrożenia – mówi jedna z uczestniczek.
Spełnia też rolę edukacyjną dla początkujących biznesmenów – dodaje Teresa Furmanek-Wnęk.
Bugajski świetnie stopniuje napięcie. Postać Kostrzewy zagrana brawurowo przez Janusza Gajosa jest bardzo mocno osadzona w realiach. Kostrzewa prywatnie jest myśliwym a jego trofea ozdabiają ściany domku myśliwskiego. Wrodzony instynkt łowcy nigdy go nie zawodzi... jednak do czasu.
Gościem spotkania była Danuta Kielar, autorka powieści detektywistycznej „Przyszłam tu po sprawiedliwość, Wysoki Sądzie, nie po litość”. Książka opisuje perypetie przedsiębiorczej kobiety biznesu, która stawia czoła rozmaitym trudnościom w branży gastronomicznej.
- Pisząc tę książkę sama byłam ciekawa, co jeszcze przydarzy się głównej bohaterce? – mówiła Danuta Kielar.
W powieści występuje galeria zabawnych postaci, które zbudowane są z humorem i pobłażaniem. Znajdziemy tu chciwych najemców, nieporadną panią Kasię, która staje się znakomitą kucharką oraz Kolorowego Pana z licznymi tatuażami.