Kluby: Uśmiech od ucha do ucha

środa, 25 listopada 2015
Kluby: Uśmiech od ucha do ucha

25 listopada w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle gościł Marcin Pałasz, pisarz dla  dzieci i młodzieży, autor słuchowisk, laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zdobywca wyróżnienia w Konkursie Książka Roku 2012 (Nagroda Literacka Polskiej Sekcji IBBY). Spotkanie odbyło się w ramach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klub Książki "Fan Book Sobniów".

Autor twierdzi, że „ma uśmiech od ucha do ucha, nawet kiedy śpi”. Rzeczywiście jego książki są pełne humoru, ciekawych zwrotów akcji i dziwnych bohaterów.

Już na samym początku autor rozluźnił atmosferą zadając pytanie: Jak myślicie,  o której  zwykle wstaję? Padały różne odpowiedzi.  W końcu sam powiedział, że ma budzik nastawiony na 11.59. Dlaczego akurat tak? Dzieci wykazały się sprytem mówiąc: żeby było przed południem. O to chodziło pisarzowi, któremu lepiej się pisze nocą, ze względu na ciszę i spokój.

Gość w humorystyczny sposób opowiedział o początkach  swojego pisania. Okazało się, że pierwszą książkę napisał dla nie lubiącego czytać kuzyna Krzysia. Natomiast pomysł na popularną serię opowieści o psie Elfie zawdzięcza swojemu przezabawnemu psu. Stwierdził, że jest szczęściarzem, bo jego praca polega na robieniu tego, co lubi.

Na koniec dzieci zadawały pytania, na które autor cierpliwie odpowiadał. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Jaśle. Myślałem, że to będzie jakiś poważny pan – powiedział  Karol po spotkaniu – a to super facet. Chętnie poczytam  jego książki – dodała Julia.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy  o książkach” . Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz WiMBP w Rzeszowie.